Proč meditace ve firmě?

Je to jednoduché: meditace umožňuje zaměstnancům lépe si uspořádat myšlenky a život vůbec, zvládat každodenní stresové situace a také si spustit ozdravné procesy ve svém těle. Celkově pomáhá zvýšit kvalitu života velmi nenáročným způsobem.
V kolektivu vyrovnaných pracovníků, kteří se dobře rozhodují a jsou zdravější a odolnější vůči stresu, panuje produktivnější a spokojenější atmosféra. Výkon pracovního týmu se zvyšuje, vliv na výsledky firmy jako takové je potom zcela zřejmý.

Pojďme si projít nejdůležitější přínosy pro jednotlivce, které se pak odráží na úspěšnosti firmy jako celku.

Syndrom vyhoření

Meditace dokáže syndromu vyhoření velmi účinné předcházet. Pomůže dokonce zmírnit nebo úplně vyřešit už existující syndrom vyhoření.

Stres

Zvládání stresu je jedním ze základních účinků meditace. Pravidelně meditující jedinec dokáže stresu velmi dobře odolávat a zároveň zpětně „čistit“ tělo i mysl od stresu, který na něj působí. Hans Selye (označovaný často jako Otec stresu) tvrdí, že stres je přirozenou součástí života a nelze se mu vyhnout. Místo snahy se mu vyhýbat je tedy efektivnější pracovat na odolnosti a schopnosti odbourávat jeho negativní vlivy.

Paměť, soustředění a rozhodování

Pracovní výkon a efektivita práce vůbec se zvyšuje i na základě zlepšení mozkových funkcí a paměti. Výrazné proměny se dějí i na poli schopnosti soustředit se, stanovovat si priority a správně se rozhodovat, a to i pod tlakem.

Benefitů je celá řada

Mezi dalšími přínosy, které se odráží v soukromém i pracovním životě, patří:
 • zlepšení spánku,
 • zlepšení imunity,
 • zlepšení zdravotních problémů, a to i psychických,
 • snížení rizika některých zdravotních obtíží jako infarkt nebo mozková mrtvice,
 • zpomalení procesu stárnutí.

Co firma získá?

Teď, když se seznámili s celou řadou pozitivních účinků meditace, můžeme si projít přínosy pro firmu, které z toho vyplývají:
 • vyšší produktivita, kreativita, mentální odolnost jednotlivců i týmů,
 • vyšší emoční inteligence, zlepšení komunikace v týmu,
 • nižší hladina stresu a jeho snadnější zvládání,
 • zlepšení intrapersonálních (osobních) a interpersonálních (mezilidských) dovedností,
 • nižší fluktuace zaměstnanců,
 • méně dní strávených na nemocenské,
 • lepší (snadnější i správnější) rozhodování pracovníků.

Meditace jako návratná investice

Společnost PricewaterhouseCoopers v roce 2014 provedla analýzu nákladů, které vznikají firmám vlivem nedostatečného duševního zdraví zaměstnanců. Náklady související s menší produktivitou vyplývají z absence, případně presentismu (zaměstnanci jsou v práci, ale necítí se dobře). Nároky na nemocenské a další odškodnění byly v Austrálii vyčísleny na 11 miliard dolarů ročně.
Ve zprávě „Creating a mentally healthy workplace: Return on investment analysis (Vytvoření duševně zdravého pracoviště: analýza návratnosti investic)“ se uvádí, že z každého dolaru investovaného do zlepšení duševního zdraví může firma očekávat návratnost ve výši cca 2,30 USD.

Emoční inteligence a úroveň vnímaného stresu na pracovišti

Studie z října 2018 vychází z tvrzení Světové zdravotnické organizace, kde se uvádí, že psychologický stres je jedním z nejčastějších zdravotních problémů v zaměstnání, který postihuje pracovníky po celém světě.
Výsledky této studie naznačují snížení vnímaného stres a zlepšení emoční inteligence u zaměstnanců, kteří používají techniku trancendentální meditace (velmi podobná technice védské meditace, které se věnuji, liší se způsobem doručení). Bylo zjištěno, že celkově v oblasti emoční inteligence, zvládání stresu, obecné nálady a intrapersonálních dovednosti došlo k výraznému zlepšení (ve srovnání s kontrolní skupinou).

Úspěšné firmy a meditace

Google

Možná už jste zaslechli, že přínosy meditace si užívají v jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších společností všech dob. Kurzy emoční inteligence tu probíhají už od roku 2009. Zavedl je jeden z prvních zaměstnanců Google Chade-Meng Tan a pomohl nespočtu lidí nalézt nejenom vnitřní klid, ale i lépe zvládat práci a zvýšit produktivitu.
Google zjistil, že meditace je účinnou prevencí syndromu vyhoření, dokáže motivovat k lepším výkonům a udělat z pracovníků lepší leadery.

BlackRock – investiční gigant

Korporace, která spravuje majetek v hodnotě 6,5 trilionu dolarů a pracuje pro ni skoro 15 000 zaměstnanců ve 30 zemích světa.
Do firmy byla meditace uvedena korporátní koučkou meditace Golbie Kamarei – po dobu dvou let se s ní mohli zaměstnanci dvakrát týdně potkávat v zasedací místnosti firmy. Přes 1 400 zaměstnanců firmy BlackRock v 17 zemích se tohoto globálního programu meditace zúčastnilo.
Kamarei následně provedla zaměstnanecký průzkum, aby zachytila výsledky globálního programu a podpořila smysl meditace ve firmách. Konečná čísla mluví za vše:
 • 91 % dotázaných zaměstnanců se domnívá, že meditace pozitivně přispívá k firemní kultuře,
 • 88 % by meditaci doporučilo kolegovi,
 • 66 % prožívá méně stresu nebo lépe stres zvládá,
 • 63 % je schopno lépe zvládnout práci,
 • 60 % zaznamenává zvýšenou soustředěnost, duševní odolnost a lepší rozhodování,
 • 52% lépe řídí vztahy s vrstevníky v práci,
 • 46 % pociťuje vyšší kreativitu a schopnost inovativního přístupu.

Aetna – veleúspěšná zdravotní pojišťovna

Podle zisku patří do Top100 amerických firem. Lekce jógy a meditace zdarma využilo 13 000 zaměstnanců A výsledek? Zvýšení produktivity práce přineslo „extra“ 62 minut pracovního času týdně, což je dle odhadu firmy hodnota asi 3 000 USD ročně.

Mezi dalšími můžeme jmenovat esa jako Intel, Ford, LinkedIn, General Mills nebo Bridgewater Associates. V poslední jmenované začal zakladatel Ray Dalio meditovat už v roce 1969. Kolem roku 2008 přišel s celofiremní iniciativou. Spočívala v tom, že každému zaměstnanci uhradí polovinu nákladů na kurz v hodnotě 1 000 USD (pro zaměstnance pracující ve firmě šest měsíců nebo víc). Po několika letech se kurz stal populárním a mnoho zaměstnanců začalo pravidelně meditovat dvakrát denně.

Oprah Winfrey prolomila ledy
„Dokážete si představit, že ve Fairfieldu v Iowě, městě s asi 9 500 obyvateli, medituje třetina lidí? Je tam v 17:30 dopravní zácpa, protože matky a lékaři, zubaři, právníci, inženýři, úředníci jedou do stejného místa. Lidé, kteří vypadají jako vy a já – a všichni tam meditují. A abych se připravila na tuto show, přivedla jsem učitele transcendentální meditace do Harpo Studios, aby mě a můj tým naučili meditovat. Tak jsme začali meditovat. Ze sedmi z nás se stalo 70 a pak 270 a pak se stalo, že všichni ve společnosti meditují. Devět hodin ráno a 4:30 odpoledne bez ohledu na to, co se děje, se zastavíme a meditujeme.“

Co nabízím firmám já

Firmám poskytuji hned několik druhů služeb a velmi rád se přizpůsobuji konkrétním podmínkám a potřebám:
 • semináře – hlavně na téma management stresu,
 • úvodní seminář k meditaci,
 • kurz Védské meditace,
 • individuální konzultace pro jednotlivé zaměstnance a firmy.

Je jen na vás, jak umožníte svým zaměstnancům (i firmě jako takové) užívat si výhod meditace. Cesty jsou neomezené a společně můžeme dospět k řešení, které bude účinné a zároveň bude plně vyhovovat podmínkám a možnostem vaší společnosti.

Neváhejte mě prosím kontaktovat, rád s vámi proberu nejvhodnější podobu služeb a jejich konečnou cenu.