úvodní seminář
kurz Védské meditace - skupinový
kurz Védské meditace - individuální
podpora meditujícím
společné meditace
konzultace
rounding retreat
meditace ve firmách
kurz Puja
kurz lektora Védské meditace

úvodní seminář

Úvodní seminář vnímám jako osvětu. Jako možnost předat lidem myšlenku, že jen a jen oni sami mohou vyřešit svoje problémy. Že to za ně nikdo jiný neudělá, ani doktor, léky nebo léčitel. Ano, tito všichni mohou částečně či krátkodobě pomoci, ale opravdově a dlouhodobě je to jen a pouze na nás.

Přijďte si zcela nezávazně poslechnout proč začít meditovat, v čem technika spočívá, proč funguje a jaké výsledky můžete po spuštění samoléčících procesů očekávat.

Na začátku semináře si společně řekneme, proč jsme se vlastně sešli. Proč je v dnešní době důležité starat se sám o sebe. Po troše teorie se rovnou vrhneme na praxi a společně se naučíme jednoduchou verzi Védské meditace. Tuto dovednost si můžete s sebou odnést domů a pravidelně se jí věnovat. Po meditaci bude prostor na otázky.

Také si podrobně si vysvětlíme, co je to stres, jak vzniká a co můžeme dělat, aby nás (tak) neovlivňoval. Probereme, co je to vlastně meditace. Jaké jsou základní druhy meditace a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Vyzdvihneme specifika Védské meditace a vysvětlíme si, proč je vhodná pro člověka dnešního typu. Proč je tak jednoduchá a jak využívá přirozenosti naší mysli k tomu, aby se sama zklidnila.

Zjistíme, že se nemusíme snažit zastavit myšlenky. Že se vlastně nemusíme vůbec snažit a o to víc bude technika fungovat. S jistotou můžeme říci, že každý, kdo dokáže v duchu opakovat slovo, dokáže meditovat Védskou technikou, a to hned na první lekci.

Vyvolává to ve vás hned několik otázek? Přijďte a všechny otazníky i pochybnosti spojené s meditací budou objasněny.

Délka semináře je většinou 1 - 1,5 hodiny.

Výši vstupného na seminář najdete v aktuálním ceníku.

Na seminář navazuje kurz Védské meditace. Neváhejte si vyslechnout vše potřebné a rozhodněte se sami a s dostatkem informací, jestli  budete chtít pokračovat v prohloubení teorie a hlavně praxe vaší meditace. Zaručuji, že po skončení kurzu budete umět meditovat a používat tuto jednoduchou techniku, aniž byste někoho nebo něco potřebovali, a budete ji moci používat tehdy, když to budete potřebovat vy.

kurz Védské meditace - skupinový

Na kurzu Védské meditace zjistíte všechno, co potřebujete ke každodenní praxi samostatné a účinné meditace. Naučím vás meditovat a společně odhalíme, proč je technika tak jednoduchá a zároveň velmi funkční a uzdravující.

Technika skvěle zapadá do dnešního stylu života. Má minimální nároky na změnu a nevytváří žádná omezení nebo tlak na vás.

Přímo na kurzu budeme meditovat a probereme společně všechny vaše prožitky, pochybnosti a otazníky.

Struktura a forma kurzu je koncipována tak, aby bylo možné hned po absolvování samostatně meditovat a  soběstačně spustit samoléčící proces kdekoliv, kde si můžete sednout. Na konci si budeme vy i já jistí, že meditovat umíte, aniž byste něco nebo někoho potřebovali. Přesto zůstávám stále s vámi jako průvodce světem Védské meditace a můžete mě kontaktovat s jakoukoliv otázkou týkající se techniky.
 • kurz se skládá ze čtyři po sobě jdoucích dvouhodinových lekcí; první a poslední lekce může být kratší, záleží na počtu vašich otázek,
 • lekce jsou rozvrženy do čtyř nebo dvou dnů (je možná i třídenní varianta)
 • každá lekce se skládá z trochy teorie, společné meditace a diskuze nad vašimi otázkami nebo prožitky
 • je nezbytné absolvovat všechny lekce
Upozorňuji, že pro úspěšné a komplexní absolvování kurzu Védské meditace je nezbytné absolvovat Úvodní seminář. Pro účastníky kurzu je zdarma. Prosím zjistěte si v sekci Kalendář, jaký termín a místo vám nejvíc vyhovuje, a neváhejte se zaregistrovat.

kurz Védské meditace - individuální

Individuální kurz Védské meditace je určen pro jednoho účastníka. Oproti skupinovému kurzu má několik výhod:
 • může probíhat u vás doma nebo na místě dle vašeho výběru,
 • extra lekce ušitá vám na míru (může obsahovat návody dalších technik a metod – o d dýchání a otužování přes téma chronických zánětů až po rušení vlivu geopatogeních zón a elektrosmogu,
 • můžete si s sebou vzít jednu další osobu.
Individuální kurzy nejsou v Kalendáři, jsou vypsány jen na základě osobní domluvy. Využijte prosím e-mail nebo telefon v sekci Kontakt a domluvíme se na konkrétním termínu, který vám bude vyhovovat.

podpora meditujícím

Jako lektor Védské meditace se v souladu s tradičními hodnotami zavazuji, že se na mě každý absolvent kurzu může kdykoliv bezplatně obrátit s otázkou ohledně techniky Védské meditace.

společné meditace

Společné meditace slouží jako další forma podpory absolventů kurzu Védské meditace. Společné meditace jsou dobrovolné a zdarma (pokud není třeba přispět na nájem prostoru). Po meditaci jako takové je věnován prostor otázkám ohledně techniky, sdílení prožitků a zkušeností nebo debatě o životě.

Co se týče samotných účastníků, někteří lektoři umožňují vstup pouze absolventům kurzu Védské meditace. I u mě je společná meditace určena především jim, nicméně striktně účast jiných osob (rodinných příslušníků nebo známých) neodmítám. Upozorňuji však, že neúčast na kurzu, neznalost a absence předchozích prožitků z meditací může případné účastníky společné meditace odradit.

Společné meditace pořádám pravidelně každé pondělí ve městě svého bydliště. V současné době je to Brno. Jednou za čas probíhají meditace v Praze, Kolíně, Mladé Boleslavi a Prostějově. Aktuální a spolehlivé termíny i s místem konání najdete v Kalendáři.

konzultace

Konzultace je čas strávený spolu – spolu vytvoříme prostor a nastavíme procesy, aby se mohlo udát, proč klient přichází. V případě, že je klient meditující, začneme společnou meditací. Jestliže není a nemá účinnou techniku, jak pracovat s fyzickým a psychickým stresem, je velmi pravděpodobné, že konzultace přejde do náplně úvodního semináře.

Obecně konzultace představuje nabídnutí možností, jak dosáhnout toho, čeho si klient žádá. Dá se říci, že je to téma vztahů – sám k sobě, k ostatním, k práci, penězům, zodpovědnosti atd.

rounding retreat

Rounding retreat je určen absolventům kurz Védské meditace a je to jedna z forem rozšíření techniky Védské meditace. Její síla spočívá v tom, že (prodloužený) víkend strávený „roundováním” je ekvivalent cca 6 měsíců meditování dvakrát denně. Takže za pár dní dopřejete mysli a tělu tolik blahodárných účinků, co jinak za několik měsíců.

Z tohoto kurzu si navíc odnesete novou techniku, kterou můžete samostatně zavést do své praxe, třeba jednou denně nebo jednou týdně.

A co přesně Rounding retreat obnáší? Jedná se o opakování dané sekvence, které se říká round (kolečko) a trvá většinou něco pod hodinu:

Jako příprava k meditaci tu slouží jógová sestava. Nemusíte se vůbec bát, že jste neflexibilní a nezvládnete to – důležité je provést cvik tak, jak dokážeme. Po józe následuje velmi jednoduché dýchací cvičení v rozsahu 3–5 min. Po něm 20 min Védské meditace, jak ji znají účastníci kurzu. A po meditaci pro zažití a vstřebání všeho, co se událo, 10 minut šavásany (jógová poloha ležící mrtvoly).

Retreat má svá specifika a pravidla, která je nutná dodržet:

 • pro co největší efektivitu celý retreat probíhá v uzavřeném prostředí (hotel, resort) – abychom nebyli ničím rušeni a mohli se „dostat co nejhlouběji“,
 • minimální délka je dva celé dny – zpočátku se pomalu dostáváme hlouběji do tichých hladit sebe sama a pak zase musíme pomalu zpět, ani jedna fáze se nedá ošidit, zkrátit nebo přeskočit.

meditace ve firmách

Co všechno může meditace přinést firmám a jejich zaměstnancům? Podrobné informace najdete tady.

Proč meditace do firem? Na toto téma jsem vytvořil dokument a z něj pak sérii článků. 

Obecně je prokázáno, že meditace ve firmách zvyšuje kvalitu života zaměstnanců, a tím pádem má vliv i na výkon firmy jako takové. V kolektivu vyrovnaných pracovníků, kteří se dobře rozhodují a jsou zdravější a odolnější vůči stresu, panuje produktivnější a spokojenější atmosféra.

Přínosy meditace pro zaměstnance a pracovní kolektiv:

 • účinně předchází syndromu vyhoření,
 • pomůže s existujícím syndromem vyhoření,
 • zlepšuje mozkové funkce a paměť,
 • pomáhá zvládat stres, deprese, úzkosti, PTSD (posttraumatická stresová porucha),
 • zlepšuje spánek,
 • zvyšuje imunitu,
 • prevence nebo zlepšení zdravotních problémů (krevní tlak, migrény, cukrovka…)
 • snižuje riziko infarktu a mozkové mrtvice,
 • zpomaluje proces stárnutí.

Přínosy meditace pro firmu:

 • vyšší produktivita, kreativita, mentální odolnost jednotlivců i týmů,
 • vyšší emoční inteligence, zlepšení komunikace v týmu,
 • nižší hladina stresu a jeho snadnější zvládání,
 • zlepšení intrapersonálních (osobních) a interpersonálních (mezilidských) dovedností,
 • nižší fluktuace zaměstnanců,
 • méně dní strávených na nemocenské,
 • lepší rozhodování.

Co konkrétně firmám nabízím:

 • semináře – hlavně na téma management stresu,
 • úvodní seminář k meditaci,
 • kurz Védské meditace,
 • individuální konzultace pro jednotlivé zaměstnance.

Je jen na vás, jak umožníte svým zaměstnancům (i firmě jako takové) užívat si výhod meditace. Cesty jsou neomezené a společně můžeme dospět k řešení, které bude účinné a zároveň bude plně vyhovovat konkrétním podmínkám a možnostem.

Cenu služeb dohodneme na osobním jednání.

kurz Puja

Toto je pokročilý kurz, který volně navazuje na kurz Védské meditace. Obecně Puja znamená obřad, který se provádí při různých příležitostech V případě kurzu Védské meditace ho lektor používá pro co nejlepší naladění všech účastníků kurzu, jak na kurz samotný, tak hlavně na předání mantry, která je nezbytná k následné samostatné praxi..

Cílem kurzu Puja je, aby byl účastník schopen zazpívat nebo recitovat v originálním znění, tj. v sanskrtu, obsah veršů. A aby rozuměl jejich významu. 

Už v prvním verši je skryta velká moudrost:

APAVITRAH PAVITRO VĀ SARVĀVASTHĀN GATOPI VĀ

Whether pure or impure, whether in all places permeated,

Ať už čistý či nečistý, ať už kdekoli přítomen / mezi tím,

YAH-SMARETH PUNDARĪKAKSHAM SA BAHYĀBHYANTARAH SHUCHIH

Whoever opens himself to the expanded vision of unbounded awareness gains inner and outer purity.

Kdokoli se otevře vědění neohraničeného vědomí, získá vnitřní i vnější čistotu.

kurz lektora Védské meditace

Jednou, až budete vědět, že chcete i vy dávat ostatním možnost pomoci sami sobě, spojíme se a vymyslíme, jak na to. Jednou z možností je být lektorem Védské meditace.

Pro přijetí na kurz lektora Védské meditace je nezbytné splnit následující podmínky:
 1. pravidelná a minimálně roční praxe meditujícího Védskou meditací,
 2. písemná přihláška do kurzu, 
 3. osobní pohovor,
 4. závazek absolvovat kurz v období únor – září,
 5. účast na mém Úvodním semináři, kurzu a společných meditacích.
Tento kurz si neklade za cíl vychovat mistra Véd, ale lektora, který bude schopen tradiční cestou uvést kohokoliv do světa meditace. A být mu oporou na jeho cestě. Jak při kurzu lektora, tak při samotné budoucí praxi lektora je kladen velký důraz na védské tradice a způsob, jakým je doručit. A to jak budoucímu lektorovi, tak i budoucím meditujícím. 

Kurz je distanční a trvá 8 měsíců. Potkávat se budeme minimálně jednou za 14 dní. Společně se naučíme vše, co budoucí lektor pro svou praxi potřebuje (přednes Puja, výběr a předání mantry, administrativní úkony apod.)


Obsah kurzu
 • Puja v sanskrtu - diktování,
 • Puja v češtině - diktování nebo překlad z angličtiny do češtiny,
 • přednes Puja v sanskrtu,
 • přednes Puja v češtině,
 • směřování myšlenek během provádění Puja, 
 • provedení Puja,
 • administrativní úkony (Puja set, kurz - před, během, po),
 • 30 bodů kontroly,
 • obecné body,
 • kurz pro děti,
 • úvodní seminář,
 • tři dny kontroly,
 • kroky iniciace - skupinová, individuální,
 • Mantry - výběr, předání.